AktualityKunerad

Kedysi pýcha Kuneradu je dnes ruina – pohľad ktorý zabolí!


Kaštieľ Kunerad alebo ak chcete Kuneradský zámok, sa nachádza v krásnom prostredí obce Kunerad neďaleko rajeckých teplíc. Kaštieľ dal postaviť už v roku 1916 pruská gróf Balestrém. Pôvodne malo ísť o lovecko-rekreačný objekt pre vtedajších cisárov z Rakúsko-Uhorska. Nakoniec však slúžil pre rodinne potreby Baletrémovcov.

Počas 2. Svetovej Vojny mala na zámku sídlo partizánska brigáda M.R. Štefánika. V septembri 1944 zámok postihla prvá katastrofa, keď ho vypálili nemecké jednotky.

Následná rekonštrukcia bola ukončená v roku 1959. Zámok neskôr slúžil ako liečebňa pre ochorenia dýchacích ciest. Ďalšej rekonštrukcie sa zámok dočkal v roku 1974, keď prešiel pod vlastníctvo vtedy štátnych kúpeľov v Rajeckých Tepliciach.

Od roku 1996 je kaštieľ spolu s kúpeľmi v Rajeckých Tepliciach v súkromnom vlastníctve. Počas rekonštrukčných prác v roku 2010 ho zasiahol devastačný požiar. Ruina horela následne ešte aj v roku 2018.

Kaštieľ je v súčasnosti stále evidovaný ako národná kultúrna pamiatka, jeho ďalší osud je však na súčasný stav mimoriadny neistý.

Za zaslanie fotografii ďakujem nášmu čitateľovi.

PH

Share: