ČadcaPodujatia

Scénický galaprogram „Ej veru si zaspievam“ v Čadci

Dom kultúry Čadca
17.05.2019
18:00

Máj je prekrásny mesiac, ktorý v nás rozozvučí tie najkrajšie a najcitlivejšie struny, mesiac, ktorý je mimoriadne žičlivý k prírode i k ľudským vzťahom. Jeho synonymom je to najkrajšie slovo – láska. A nech sa tomu bránime akokoľvek, niet úrodnejšej pôdy na lásku ako tá májová.
A vedeli to už aj naši predkovia, ktorí svojim láskam stavali pod oknami „májky“ a pečatili tak svoje zaľúbenie a túžbu. Tejto tradícii sme verní a preto vás srdečne pozývame v piatok 17. mája 2019 o 18.00 hod. do Domu kultúry v Čadci na jedinečný slávnostný galaprogram nazvaný EJ, VERU SI ZASPIEVAM, venovaný nositeľom ľudových tradícií, vyznávačom slovenskej, a obzvlášť, kysuckej ľudovej piesne, v podaní špičkových slovenských interpretov, ktorí nesú chýr o bohatstve nášho regiónu a Slovenska do celého sveta. V rámci špeciálne koncipovaného programu, nad ktorým prevzal záštitu primátor Milan Gura, sa predstavia vychýrení interpreti – speváci a inštrumentalisti – kysuckí rodáci i poprední slovenskí hudobníci, ktorí reprezentujú farby Slovenska v SĽUK-u či v Lúčnici, na svetových koncertných pódiách a festivaloch. Spoločne s nimi vystúpia členovia DFS Kelčovan a FS Kysučan a ich ľudové hudby pod vedením, Ivana Kubiša, Martina Vrábla a Renáty Hajdukovej, cimbalista Stanislav Palúch st., muži Miešaného speváckeho zboru Kysuca, Goralská muzika zo Skalitého pod vedením Ondreja Rovňana a ďalší účinkujúci. Finále bude patriť zoskupeniu tých najlepších slovenských hudobníkov a famóznemu huslistovi Stanovi Palúchovi, ktorý produkoval aj najnovšie CD Paľa Kužmu. Vyšlo len nedávno pod titulom Hore Kysucami a v rámci programu bude odprezentované. Uvedený galaprogram bude aj poctou práve tomuto človeku, ktorý celý svoj život venoval spoločne so svojou manželkou Amáliou uchovávaniu, šíreniu a umeleckej prezentácií ľudovej piesne, hudby, zvykoslovia a najmä – deťom. Svojimi sólovými partmi program obohatia aj sólistka Orchestra ľudových nástrojov Slovenského rozhlasu Slávka Horváthová a rodáčka z Čadce Barbora Petrgalová-Matáková, ktorú Kysučania veľmi dobre poznajú. Osobitosť a neopakovateľnosť tohto slávnostného večera bude podčiarknutá aj uvedením premiéry nového krátkeho dokumentárneho filmu o P. Kužmovi. Autorom a režisérom filmu je popredný slovenský filmár Milan Kosec, film nesie názov podľa jednej z kysuckých piesní – Ruočki, moje ruočki.
Veríme, že uvedené podujatie bude poctou, poďakovaním a vyjadrením hrdosti na osobnosti, ktoré formujú a spoluvytvárajú tie najvyššie hodnoty v našej spoločnosti. Nenápadne, skromne, ľudsky, na vysokej úrovni, príťažlivo a inšpiratívne.
Garantom programu je Mesto Čadca a Dom kultúry v Čadci.
Srdečne vás pozývame. Vstup je voľný.

Share: