Aktuality

Pacientovi s cukrovkou zachránili zrak vďaka špecializovanej operácii


Na operačnej sále Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline sa  špecialisti oddelenia oftalmológie neraz stretnú s mnohými náročnými prípadmi. Bojujú i so slepotou, zákerným obmedzením života, ktoré patrí k najzávažnejším formám diabetickej retinopatie. Riziko oslepnutia je u pacientov, ktorí trpia cukrovkou až o 10-20-krát vyššie ako u nediabetikov. Krvácanie do sietnice a náhle oslepnutie postihlo i 61-ročného pacienta žilinskej nemocnice s ochorením diabetes.

„Krvácanie sa rozšírilo do celého oka, museli sme preto zrealizovať veľmi náročnú vnútroočnú operáciu „Pars plana vitrektómia“, pri ktorej sme mikrootvormi vstúpili do oka. Najprv sme odstránili krvácanie z oka, následne dôkladne poodsávali krv zo sietnice a poškodenú časť ošetrili laserom tak, aby sme zabránili ďalšiemu prípadnému krvácaniu,“ informoval primár žilinskej oftalmológie Michal Štubňa.

Zrak pacienta sa zásluhou vysokošpecializovanej operácie obnovil na 100 % a umožnil mu návrat do bežného života. „Tento zákrok nie je niečo, čo si môže pacient vybrať alebo naplánovať, ide o nevyhnutné riešenie, vďaka ktorému dokážeme zachrániť jeden z najcennejších ľudských zmyslov – zrak,“ dodal M. Štubňa.

Vnútroočnú operáciu „Pars plana vitrektómia“ môžu pacienti podstúpiť len v niektorých pracoviskách na Slovensku. V žilinskej nemocnici takýmto spôsobom pomáhajú ročne desiatkam pacientov s rôznymi diagnózami. Operácia je súčasťou širokého spektra špecializovaných výkonov oftalmológie FNsP Žilina, ktorá sa pri neustále stúpajúcom počte pacientov pripravuje na rozšírenie oddelenia a operačných sál v nových priestoroch. Nemocnica plánuje začať s modernizáciou ešte tento rok.

Autor: Andrea Šebeňová

Zdroj: Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina

Share: