Aktuality

Župa začala s opravou „tankodrómu“ na Semeteši


Žilinská župa sa rozhodla začať s opravou cesty Turzovka – Semeteš, ktorá spája Horné Považie s Kysucami. Tento týždeň bolo odovzdané stavenisko aj vo Vitanovej a úseky medzi Varínom a Zázrivou sú tiež v rekonštrukcii. Na všetky tri akcie sa podarilo získať prostriedky z eurofondov, dokopy vyše 3,6 milióna eur.

Oprava cesty cez Semeteš bude stáť viac ako jeden milión eur. Župa na ňu čerpá prostriedky z operačného programu IROP,  pričom spolufinancovanie je vo výške päť percent z celkovej sumy. Projekt počíta s rekonštrukciou úseku dlhého  4,1 kilometra a jedného mosta. ,,Som rada, že vodiči a obyvatelia, ktorým zničená cesta strpčovala život si budú môcť konečne vydýchnuť. Cesta cez Semeteš je v nevyhovujúcom stave, do ktorého sa však nedostala za posledný rok, ale je dôsledkom niekoľkých predchádzajúcich období. Rekonštrukcia je finančne náročná a župa sa snažila získať prostriedky na jej opravu z európskych finančných zdrojov, no žiadosti neboli viackrát úspešné. Projekt a zároveň finančný príspevok schválený až minulý rok,“ uviedla županka Erika Jurinová. Župa po schválení financií zabezpečila súťaž  na projektovú dokumentáciu a následne na dodávateľa stavby.

Termín začiatku realizácie oddialili povinné kontroly Riadiaceho orgánu ministerstva trvajúce takmer pol roka. Koncom augusta 2019 boli výsledky z kontroly doručené župe. Až potom mohla byť podpísaná zmluva so zhotoviteľom, odovzdané stavenisko a začať samotná stavba. Rekonštrukcia cesty bude rozdelená na etapy a pokračovať bude aj po skončení zimy v roku 2020.

V tomto roku župa zatiaľ opravila viac ako 24 kilometrov ciest II. a III. triedy a zrekonštruovala tri mosty. Z fondov Európskej únie sa opraví dokopy trojkilometrový úsek cesty medzi Varínom a Zázrivou v celkovej investícií viac ako 540-tisíc eur. Tento týždeň župa odovzdala stavenisko aj vo Vitanovej, kde sa opraví takmer šesťkilometrový úsek cesty a jeden most v celkovej investícií viac ako 2 mil. eur v rámci projektu Tatry spájajú.  V nasledujúcich dňoch budú pokračovať resp. budú ukončené práce aj na ďalších 12-tich kilometroch ciest – v Rosine v okrese Žilina, na troch úsekoch v okrese Liptovský Mikuláš, Tvrdošín a Dolný Kubín, na štyroch úsekoch v okrese Námestovo a na dvoch úsekoch v okrese Turčianske Teplice.

V auguste boli spustené práce aj na desiatich mostoch za viac ako 860-tisíc eur. Najrozsiahlejšia rekonštrukcia začala na moste v obci Vrícko, kde sa kompletne vymení mostný zvršok. Ďalšie rekonštrukcie mostov sa realizujú v regióne Horné Považie v obciach Svederník, Dolná Tižina, Dlhé Pole, Zbyňov, na Turci v obciach Moškovec, Ivančiná, Lazany a na Kysuciach v Oščadnici a Vysokej nad Kysucou.

ŽSK vlastní 1 417 km ciest druhej a tretej triedy a 786 mostov, v nevyhovujúcom a havarijnom stave je približne 200 km ciest a v zlom a veľmi zlom stave 173 mostných objektov.

Autor: Andrea Šebeňová

Zdroj: ŽSK

Share: