AktualityKrasňany

Na Kaštieli v Krasňanoch menia strechu


Kaštieľ v Kraňanoch patrí bezpochyby medzi najkrajšie historické objekty v našom regióne. Aj keď národnú kultúrnu pamiatku majiteľ postupne obnovuje, zub času je neúprosný. Pomaly a isto dosluhuje strecha, ktorú treba na komplet vymeniť. To je pre majiteľa v súčasnosti priorita. Minulý pondelok začali s výmenou strešnej krytiny na južnom krídle.

História Kaštieľa v Krasňanoch siaha do 15. storočia. Pôvodne to bol vodný hrad, ktorý koncom 16. storočia významná šľachtická rodina Pongráczovcov prestavala na renesančný kaštieľ. O sto rokov neskôr postavili pri kaštieli nový kaštieľ a oba prepojili spoločným krídlom. Tak vznikol priestor na ústredné nádvorie, ktoré je zachované dodnes. O niekoľko rokov zasiahol kaštieľ rozsiahly požiar, po ktorom bolo nutné celý objekt zrekonštruovať. V 19. storočí bola ku kaštieli pristavená kaplnka. Poslednou väčšou obnovou prešiel kaštieľ v druhej polovici minulého storočia, kedy bol objekt najmä staticky zabezpečený.

Záchrana z Talianska

V kaštieli niekoľko desaťročí sídlilo aj detašované pracovisko Považského múzea v Žiline. Po reštitúcii v roku 1995 získali kaštieľ späť do vlastníctva Pongráczovci. O štyri roky neskôr ho ponúkli na predaj. O kaštieľ dlho nikto neprejavoval záujem. Až v roku 2004, keď zaujal milovníka historických objektov – grófa z Talianska. Ten kaštieľ odkúpil a odvtedy ho postupne obnovuje. V súčasnosti je už interiér kaštieľa kompletne zrekonštruovaný. Od jari do jesene sa tu každý víkend konajú svadby a iné spoločenské podujatia. 

Práce na kaštieli je však stále viac ako dosť. Momentálne treba vymeniť strechu, ktorá v čase silných dažďov preteká. Keďže však ide o rozsiahlu plochu, strecha sa bude rekonštruovať po etapách. Prvú časť strechy, južné krídlo, začali opravovať takto pred týždňom, v pondelok 6. augusta 2018. Podľa správcu kaštieľa Karola Martinku bude vymenená do 14 dní. “Je dôležité, aby sa to čo najskôr urobilo. Nemôžeme už viac čakať. Strecha pochádza z roku 1977. Naposledy ju ošetrovali ešte pracovníci Považského múzea, čo je už dvadsať rokov,” vysvetlil Karol Martinka. 

Nová strecha do pár rokov

Po južnom krídle sa plánujú zamerať aj na ďalšie časti strechy. Po sezóne sa presunú na juhovýchodnú časť kaštieľa, kde je potrebné vymeniť cca 500 metrov štvorcových strešnej krytiny. “Strecha tzv. starého hradu je v poriadku. Stredná časť vydrží ešte dva – tri roky. Momentálne potrebujeme vymeniť tú časť, na ktorú cez deň najviac svieti slnko, čiže južné krídlo. Ostatné by sme chceli stihnúť do troch – štyroch rokoch,” povedal správca kaštieľa.

Starý drevený šindeľ nahradí plechový. Keďže ide o národnú kultúrnu pamiatku, výmenu strešnej krytiny musel najprv schváliť Krajský pamiatkový úrad v Žiline. Výmenu strechy majiteľ financuje z prostriedkov, ktoré zarobia počas organizovania spoločenských a kultúrnych podujatí.

Viac o kaštieli sa dočítate na stránke: http://kastielkrasnany.sk/

-ms-, snímky Karol Martinko

Share: