AktualityŽilina

Žilina hostila špičkových chirurgov zo Slovenska a Českej Republiky


Už 43. Spoločný zjazd slovenských a českých chirurgov privítalo v dňoch 12. až 14. septembra mesto Žilina. Podujatie organizuje Slovenská a Česká chirurgická spoločnosť, Slovenská lekárska spoločnosť a oddelenie chirurgie Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina.

Ako uviedol vedecký sekretár kongresu a primár oddelenia chirurgie žilinskej nemocnice Juraj Váňa, účastníci prišli zo všetkých slovenských a českých
chirurgických pracovísk. Jednou z dominantných tém stretnutia je rakovina konečníka. „Slovenská a Česká republika patria k absolútnym svetovým lídrom v počte výskytu na počet obyvateľov. Chceli by sme tu preto zrekapitulovať najmodernejšie trendy liečby a tieto postupy následne aplikovať na slovenských pacientov, aby sme postupy zjednotili a pacienti pocítili čo najväčší benefit. Rakovina konečníka je stále dynamické ochorenie, ktoré treba sledovať a liečbu moderovať,“ zdôraznil primár žilinskej chirurgie.

Generálny riaditeľ FNsP Žilina Igor Stalmašek poznamenal, že žilinská chirurgia má za sebou dlhú a náročnú cestu. „Za desiatky rokov sa z nej však vypracovalo jedno z najkvalitnejších oddelení našej nemocnice. Ročne na oddelení odoperujeme približne 2700 pacientov, a to nielen z okolia Žiliny, ale tiež Kysúc, Liptova, Oravy či Považskej Bystrice. Vďaka skvelým odborníkom u nás dokážeme realizovať nesmierne náročné výkony a ako jediný na Slovensku
sme dokonca získali štatút špecializovaného Pracoviska pre malígne ochorenia peritoneálneho povrchu a HIPEC,“ vyzdvihol generálny riaditeľ fakultnej nemocnice.

Lenka Záteková, FNsP Žilina

Share: