AktualityŽilina

Dnes zažijeme najmagickejšiu noc v roku


Kelti verili, že len jednú noc v roku sa duše mŕtvych vracajú na zem. A to práve dnes, z 31. októbra na 1. novembra.

Halloween je skráteným výrazom pre slovné spojenie “All Hallows evening”, čo v preklade znamená “Noc všetkých svätých”. Za noc všetkých svätých sa považuje 31. október, predvečer Sviatku všetkých svätých. História Halloweenu siaha až do čias Keltov, čiže cca tisíc päťsto rokov pre Kristom. Kelti verili, že práve v noci z 31. októbra na 1. november sa ako jedinú noc v roku vracajú duše pozostalých na zem. Preto počas tejto noci nosili na tvárach strašidelné masky, aby odstrašili zlých duchov, ktorí, ako boli presvedčení, sa ich snažili ovládnuť.

Symbolom tohto pohanského sviatku je vydlabaná tekvica so sviečkou vo vnútri. Jej pôvod treba hľadať v Írsku, kde obyvatelia používali svietiacu tekvicu (pôvodne repu) na odstrašenie zlých duchov. Tekvicu vydlabali, vyrezali do nej strašidelnú tvár, vložili horiacu sviečku a umiestnili pred vstup do svojho príbytku, aby ich chránila pred zlom zo záhrobia. Svietiacu, strašidelnú tekvicu používali aj na ochranu svojej úrody alebo ako lampáš. V minulosti ju zvykli nazývať aj svetlonos.

V 17. storočí tento pôvodne európsky pohanský sviatok prenikol až do Ameriky, kde sa z neho postupom času stal výhodný biznis.

-vr-, snímky Pixabay.com

Share: