AktualityŽilina

V areáli vzniklo ďalšie vzácne miesto pre pokoj a modlitbu


Areál žilinskej nemocnice sa rozrástol o kríž, ktorý symbolizuje nádej, silu a vieru pre pacientov, ich blízkych, návštevníkov a tiež zamestnancov. Nemocničný farár Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline Ivan Špánik dnes slávnostne kríž posvätil.

„Bol som rád, že vedenie nemocnice nám vyšlo v ústrety pri umiestnení tohto kríža na veľmi dobrom mieste pri budove magnetickej rezonancie. Keďže aj kríž rezonuje Božou láskou a Kristus ukrižovaný na kríži je takým dejinným magnetom, ktorý priťahuje nás všetkých k sebe a predovšetkým aj naše hriechy,“ upresnil nemocničný kaplán, ktorý zodpovedá za duchovnú správu žilinskej nemocnice s tým, že aj socha či kríž môžu pomáhať.                               

„Keď prídete k nejakému chorému a len ste tam jednoducho prítomný, už aj to mu pomôže. O to viac to potrebujú ľudia vnímať tiež tu v tom ľudskom pozemskom utrpení, že niekto z neba prichádza k nám, podáva nám ruku a že nás tu nenecháva samotných sa trápiť,“ uviedol bližšie  I. Špánik.

Igor Stalmašek, generálny riaditeľ FNsP Žilina prezradil, že kríž je druhým dielom spolupráce nemocnice s jej kaplánom. „Takto pred rokom sme požehnali nádhernú Sochu Panny Márie Kráľovnej pokoja v parčíku medzi detským a onkologickým oddelením, ktorú si ľudia nesmierne obľúbili a zvykli si k nej v tichosti sadnúť, nabrať silu a pokoj. Vzniklo tu krásne miesto, o ktoré sa stará pán kaplán s veriacimi, za čo sme im nesmierne vďační. Aj preto som rád, že o kúsok ďalej pribudlo ďalšie takéto miesto a bude slúžiť všetkým, ktorí budú hľadať rovnováhu, energiu a podporu. Z celého srdca ďakujem,“ dodal I. Stalmašek. Vyjadril sa tiež, že kríž je znamením ľudského a božského spojenia, ktoré symbolizuje nádej na uzdravenie v modlitbe spojenej s každodennou prácou zdravotníkov pre záchranu zdravia a života pacientov. „Silu a nádej potrebuje každý jeden z nás, aj preto je toto nové miesto určené nielen pre pacientov a návštevníkov, ale taktiež pre našich zamestnancov, ktorí sa denne stretávajú s ťažkými ľudskými osudmi, stoja pri začiatku i konci ľudských životov a musia hľadať cestu, ako zvládnuť nátlak a zodpovednosť, ktorú majú v rukách,“ poznamenal generálny riaditeľ. Kríž sa nachádza pred budovou magnetickej rezonancie (vedľa hlavnej budovy polikliniky) v smere vpravo od hlavnej brány pre peších.


Autor: Andrea Šebeňová

Zdroj: Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline

Share: