Aktuality

Hviezdy pod hviezdnou oblohou


2. októbra 2019 o 17.00 hod. sa bude vernisážou vo výstavných priestoroch Oravského kultúrneho strediska v Dolnom Kubíne otvárať výstava prác oravskej rezbárky Aleny Mrekajovej z Bobrova.

Hudobným hosťom bude študentka operného spevu Izabela Kosmeľová v doprovode klaviristky Veroniky Vonšakovej z Bobrova.

Alena Mrekajová sa narodila v roku 1977 v Námestove. Žije a tvorí však v Bobrove. Rezbárstvu sa venuje s nadšením a radosťou. Kým na plenéroch vytvára veľké plastiky, doma sa zaoberá skôr reliéfom a obrazom. V priebehu pár rokov sa natoľko zviditeľnila, že jej práce si našli obdivovateľov a majiteľov aj za hranicami,  v Európe i v Amerike. Nebráni sa ničomu. Ako hovorí, tvorí rada a v práci s drevom sa našla: „Ja som taká trochu hŕrr do všetkého. Ale práve práca s drevom ma upokojuje, prichádzam na iné myšlienky. Dnes môžem povedať, že rezbárstvo je pre mňa akási droga. Keď s tým raz začnete, už nikdy neskončíte.“

Svoju prvú sochu do kameňa vytvorila ešte v roku 2016 na plenéri v Oravskom Bielom Potoku. Ďalšie bolo unikátne dielo – obraz poslednej večere, ktorý spolu s Alenou, na jej popud vytvorilo dvanásť rezbárov. Za tento obraz dostala ocenenie a zápis do Slovenskej knihy rekordov. V roku 2018 mala v Námestove svoju prvú autorskú výstavu pod názvom Ženy mojimi očami.

Na výstave Hviezdy pod hviezdnou oblohou sa prezentuje kolorovanými drevenými reliéfmi – portrétmi známych slovenských i zahraničných umelcov. Výstava potrvá do 25. októbra a v spolupráci s Alenou Mrekajovou ju pripravilo Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja.  

Autor: Andrea Šebeňová

Zdroj: Oravské kultúrne stredisko

Share: