AktualityŽilina

Situáciu na cestách komplikujú padajúce stromy, ohrozené sú aj bežkárske trate


Jedenásť zásahov v priebehu 12 hodín. Žilinskí hasiči sa dnes od polnoci až do obeda nezastavili. Odstraňovali najmä spadnuté stromy na elektrických vedeniach a cestách. Župa upozorňuje aj na riziko pádov stromov na bežkárske trate.

“Dnes od polnoci dňa 14.01.2019 a v priebehu dopoludňajších hodín vykonali hasiči v Žilinskom kraji 11 výjazdov. Hasiči zasahovali pri odstraňovaní prekážok z vozoviek a pri odstraňovaní stromov spadnutých na elektrické vedenia a cestné komunikácie. V Žilinskom okrese zasahovali hasiči pri 2 udalostiach, v okrese Dolný Kubín zasahovali 3-krát a v okrese Námestovo 2-krát. V okresoch Kysucké Nové Mesto, Turčianske Teplice a Tvrdošín zasahovali hasiči po 1-krát,” informoval Marek Panák z Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Žiline.

Od ranných hodín zasahujú hasiči z Turzovky aj v obci Korňa, kde pomocou výškovej techniky odstraňujú ťažký topiaci sa sneh z poškodenej strechy obecného úradu. “Pri odstraňovaní následkov udalostí zasahovali okrem profesionálnych hasičov aj členovia dobrovoľných hasičských zborov obcí Oravská Lesná, Zázrivá a Vitanová. Celkovo pri udalostiach zasahovalo 23 profesionálnych hasičov a 12 členov dobrovoľných hasičských zborov a nasadených bolo 11 kusov hasičskej techniky,” zhrnul Marek Panák.

Nebezpečenstvo pádu stromov hrozí podľa hovorkyne župy Martiny Remencovej aj na bežkárskych tratiach. Bežkárov vyzýva k opatrnosti.

„Husté sneženie komplikuje nielen situáciu na cestách, ale aj na bežkárskych tratiach. Na viacerých úsekoch Beskydsko-Javorníckej bežeckej magistrály padajú stromy pod ťarchou veľkého množstva napadaného snehu a vplyvom silného vetra. Horská služba už vydala upozornenie, v ktorom neodporúča pohyb po trasách v oblasti Kysúc. Sneženie pretrváva a aj dnes miestami môže napadnúť 20 – 30 cm nového snehu. Z tohto dôvodu neodporúčame pohyb v tejto oblasti, kým sa počasie neupokojí,” odporučila Remencová.

-vr-, ilustračná snímka (Pixabay.com)


Share: