„Keď sa nám to páči, má to dobrú myšlienku, tak sa snažíme dostať to ku nám,“ hovorí Roman Bene, jeden zo zakladateľov a majiteľov Kultúrneho centra KC Hoffman.
Kultúrne centrum s názvom KC Hoffmann v Žiline je novinkou v žilinskom kultúrnom svete. Spája totiž moderné s klasickým, netradičné s tradičným a popri tom všetkom ponúka priestor na i na vlastnú sebarealizáciu a prezentáciu. Baví vás hudba? Hranie? Alebo máte zážitky zo svojho cestovania? Či disponujete niečím zaujímavým, čo chcete ukázať ostatným? Tak potom neváhajte a určite si vygooglite KC Hoffman.
KC Hoffman je mladý, dynamický spolok 5 „hráčov“, ktorí sa rozhodli robiť kultúru štýlom, ktorý je blízky predovšetkým im samotným. A keďže im v Žiline chýbalo niečo, čo by nebolo len pre mladých, rozhodli sa svoje nápady, myšlienky a impulzy zakomponovať do zriadenia kultúrneho centra, ktoré nesie pomenovanie po slovenskom fotografovi, fotožurnalistovi a kameramanovi Dežovi Hoffnamovi, ktorý bol dvorným fotografom skupiny BEATLES a medzinárodne uznávaným vďaka fotografiám osobností ako Charlie Chaplin, Marilyn Monroe, Marlon Brando, či Elton John alebo Bob Marle.
Aký je Váš vzťah k Dežovi Hoffmanovi, ktorého meno nesie kultúrne centrum?
Prišlo to tak nejako náhodne. Boli sme rozhodnutí otvoriť centrum, v ktorom by bola možnosť usporadúvať koncerty, divadlá, prednášky, cestovateľské kiná, keďže ku všetkému tomuto máme dosah. Tak sme hľadali priestory, až sme sa dostali práve k tomuto na Národnej ulici, v ktorom žil Dežo Hoffmann, dovtedy nám nie celkom známa osobnosť. No a po naštudovaní a zistení, že ide o človeka – umelca, pred ktorého objektív sa postavili legendy ako Beatles, Rolling Stones, Pink Floyd, Frank Sinatra a Marilyn Monroe, a ktorý v Žiline žil od svojich troch rokov, sa nám zapáčila myšlienka spojiť to všetko s ním.
Základná otázka ale je, prečo práve kultúrne centrum. Nie je takýchto obdobných klubov v Žiline už dosť?
Určite je ich veľa, ale skôr pre mladých ľudí. Nechcem tým povedať, že by sme sa my cítili starí😊, ale keď sme chceli niekam ísť, a určite nie na diskotéku, tak ten priestor vypočuť si živé koncerty alebo niečo nové, netradičné je obmedzený. Robíme tiež Festival Skaly a stretávali sme sa s tým, že mnoho kapiel malo záujem hrať na festivale, avšak z dôvodu, že ide podujatie, ktoré sa organizuje raz za rok, nebolo možné dať im šancu zahrať si. No a tak vlastne vznikla aj tá myšlienka kultúrneho centra, dať priestor mladým hudobníkom, ktorých nik nepozná, ale i ľuďom, ktorí cestujú po Slovensku a svete aby si ku nám doviezli to svoje cestovateľské kino s fotkami a ukázali aj nám ostatným všetko to čo videli. Proste sme rozmýšľali smerom čo by pritiahlo nás do mesta. Jednoducho vytvoriť miesto, v ktorom môžete stráviť divoký piatok na koncerte, pokojnú sobotu pri divadle, rodinnú nedeľu pri detskom programe, zaujímavý utorok pri cestovateľskej prednáške či vedomostný štvrtok pri kvíze a ostatné dni si spríjemniť knihami, časopismi, komiksami či spoločenskými hrami. A popri tom si čosi dobre vypiť. Radi by sme do priestoru dostali trocha toho beatlesáckeho, trocha toho foto a trocha toho Deža😊
Rozumiem tomu tak, že dvere vášho centra sú otvorené úplne každému. Je ale nejaké kritérium, podmienka, na ktorú kladiete dôraz vy pri výbere či už kapely alebo iného hosťa?
Asi ani nie. Otvorili sme napríklad dvere elektronickej hudbe hoci vieme, že je teraz úplne všade. Máme jedného kamaráta z dobrých slovenských dídžejov, ktorí fungujú už dlhodobo a oni si vymysleli niečo také ako „posluchovú“ elektroniku. No a u nás si to po prvýkrát vyskúšali a mali úžasný ohlas. Takže nie, ani vekové😊.
Vyhľadávate kapely vy sami alebo je to skôr o tom, že vás oslovia samotní hudobníci.
Je to aj tak aj tak. Keď sa nám to páči, má to dobrú myšlienku, tak sa snažíme dostať to ku nám. Napríklad taká hudobná kapela Dora, ktorá hrá slovenské ľudovky v rockovom štýle jednoducho musela byť na našom otvorení, pretože tak ako oni i my sa snažíme spájať klasické a minulé s moderným a zaujímavým.
Čo nehudobné aktivity?
Teraz najbližšie ideme robiť čítania pre deti, čo bude veľmi zaujímavé. Mamičky si môžu dať kávičku a deti si sadnú a vypočujú si rozprávky. Pripravuje sa aj napríklad Yoga.
Centrum ste po prvýkrát otvorili vo februári, prišla koronakríza a všetky podujatia ostali na bode mrazu. Pýtať sa, aký to malo dopad na celý váš projekt je asi úplne zbytočné, skôr ma zaujíma, ako ste sa po takej dobe dokázali opäť naštartovať a vrátiť sa tam, kde ste skončili.
Uf, bolo to skutočné ťažké, hlavne na nervy, pretože sme mali stres, či to ešte vôbec otvoríme. Ale tým, že nás je viac a konečné rozhodnutie nestojí na jednom človeku, sme sa tak nejako navzájom podržali a vrátili sa tam, kde sme skončili. Už len ten pocit, že sme opäť otvorili nás ženie dopredu.
Preto hneď ako to bolo možné sme urobili opätovnú otváračku Rúškobranie. Išlo len o to, ukázať sa, že sme opäť otvorený a zavolať svojich známych, ktorým sa táto myšlienka páči. Potešujúce pre nás bolo, že sme boli úplne plný a to je určite dobrý signál do budúcnosti.
Prvá otváracia akcia kultúrneho centra bola vo veľkom štýle. Open Party KC Hoffmann s Doris Day Band a Vladom Nosáľom v znamení Beatles a sobotný klubový koncert kapely Hudba z Marsu. Aké budú ďalšie podujatia v nasledujúcich mesiacoch.
Z tých čo sú už naplánované by som spomenul Tlak, Párty rádia FM Janko Kráľ, Ultrazvuk (Vec a Tono S.), Malalata, Sereodisco . A rád by som ešte spomenul aj domáce kapely ako Dave Brannigan, HT, Darkness Positive, Seven Ate a určite mnoho ďalších.
Nedá mi, aby som sa neopýtala na vašu hudobnú srdcovku-kapelu, či hudobný žáner, ktorý by ste určite chceli mať v kultúrnom centre.
Asi ani nič také nemám. Mám naozaj rád a vždy si veľmi užijem jam session(tzv. jamovačky) keď muzikanti musia improvizovať 😊.Presne sériu takýchto sesion teraz pripravujeme so Žilinskými konzervatoristami , ale mám veľmi rád aj ľudovú nôtu v modernom štýle 😊. Napríklad ako som už spomínal kapela Dora, ale aj Hrdza. Tá je veľmi zaujímavá a má kopu dobrých vecí, no a nemôžem zabudnúť na človeka ktorého obdivujem za jeho vždy pozitívny prístup a náladu Peter Juhás, ktorý zahrá tento rok aj na festivale Skaly. Pri týchto hudobníkoch verím, že určite skôr či neskôr v našom centre vystúpia.
Každý biznis je určitým rizikom. Ako je to s tým vašim?
Tu sa nedá hovoriť o biznise. A ani to neočakávame, nás to proste baví. Chceme aby KC Hoffmannžilo svojím vlastným životom, a my budeme len dohliadať na to, aby sa z neho nestratila naša hlavná myšlienka.