Svetový týždeň dojčenia pripomína od 1. do 7. augusta dojčenie ako základný kameň zdravia pre súčasnú generáciu detí a matiek.
Veľký dôraz na správny začiatok, pomoc a podporu pri dojčení hneď po narodení dieťaťa kladie aj Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline. Ako prvá tiež minulý rok otvorila špeciálnu laktačnú miestnosť.
„Pokiaľ sa nevyskytnú žiadne problémy, naše mamičky idú s bábätkami domov už tretí či štvrtý deň, keď sa laktácia práve rozbieha. Môžeme však povedať, že až okolo 95 % detí od nás odchádza plne dojčených,“ uviedla primárka novorodeneckého oddelenia žilinskej nemocnice Katarína Jackuliaková.
Dojčenie predstavuje najlepší prostriedok, ako novorodencom poskytnúť všetky potrebné živiny a podporiť jeho zdravý vývoj i imunitu. „Mnoho prvorodičiek má na začiatku strach, nie vždy to ide jednoducho, preto je potrebná trpezlivosť. V našej laktačnej miestnosti sa mamičky dokážu viac otvoriť a rozprávať aj o problémoch, o ktorých by na izbe hovoriť nechceli. Aktuálne máme na oddelení dve laktačné sestry, avšak všetky naše sestry ovládajú problematiku laktácie, dokonca s dvadsať- až tridsaťročnými skúsenosťami, a naplno pomáhajú v zdokonaľovaní v dojčení a správnom prikladaní. Samozrejmosťou je u nás tiež prvé priloženie dieťatka hneď po pôrode, ako aj kontakt koža na kožu, ktorý je veľmi dôležitý,“ zdôraznila primárka novorodeneckého oddelenia.
Podľa jej slov je veľkou výhodou žilinskej nemocnice Jednotka resuscitačnej starostlivosti o novorodencov, ktorá sa nachádza priamo na novorodeneckom oddelení. „Staráme sa tu o bábätká v ťažkom stave a predovšetkým o predčasne narodené deti od 28. týždňa. Ak je novorodenec v inkubátore, nemôže byť pri matke, preto je dôležitý špecifický prístup, čo sa týka dojčenia. Mamičky v laktačnej miestnosti využívajú špeciálnu odsávačku, ktorá odsaje mlieko šetrne, ale kvalitne a rýchlo. Udržujú si tak laktáciu a dieťa má neustále materské mlieko a následne sa učí prikladať. Pokiaľ nie sú ďalšie vážnejšie komplikácie, plne dojčené od nás odchádzajú teda i predčasne narodené bábätká,“ vysvetlila K. Jackuliaková.
V žilinskej nemocnici sa od začiatku tohto roka narodilo už 855 detí, z čoho 12 dvojičiek. Budúce mamičky môžu v Žiline absolvovať aj kurz psychofyzickej prípravy na pôrod, počas ktorého im certifikovaná pôrodná asistentka vysvetlí dôležité teoretické a praktické časti pôrodu, zoznámi ich s prostredím pôrodnej sály a novorodeneckého oddelenia a priblíži zmeny v organizme počas tehotenstva, pri pôrode a po ňom. Kurz môžu absolvovať aj oteckovia.
Lenka Záteková, hovorkyňa FNsP v Žiline
Snímky archív nemocnice